Saopštenja

ZA HRAM ILI PROTIV GRADA?

„Ateisti za sekularno društvo“, koji deluju u okviru „Pokreta za prosvećeno društvo“, podržavaju inicijativu da se prekine prisilno finansiranje izgradnje pravoslavnog hrama na Vračarskom platou naplatom doplatne poštanske markice za sve redovne pošiljke.

Na taj način plaćaju svi građani bez obzira na svoju veroispovest. Plaćaju i oni pripadnici mnogobrojnih denominacija i religija kojima država otežava ili onemogućava... (Ceo tekst)

SAOPŠTENJE POVODOM REAKCIJA SRPSKE PRAVOSLAVNE CRKVE I PRAVOSLAVNOG BOGOSLOVSKOG FAKULTETA NA PREDLOG REDEFINISANJA PROGRAMA VERSKE NASTAVE

Pokret za prosvećeno društvo odlučno podržava predloge Srđana Verbića, ministra prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, kao i Aleksandra Jovanovića, zamenika pokrajinskog sekretara za obrazovanje, da se značajno revidira prisustvo verske nastave u obrazovnom sistemu sekularne Republike Srbije.

Takođe, pozdravljamo inicijativu gospodina Verbića da se preispitaju i ostali školski predmeti, sadržaji i aktivnosti koji podstiču segregaciju učenika i ne doprinose preko potrebnoj toleranciji. Nadamo se da će ministar, za razliku od prethodnog perioda, biti odlučniji... (Ceo tekst)

SAOPŠTENJE POVODOM IZJAVE IRINEJA O OBAVEZNOJ VERONAUCI

Patrijarh SPC je svojom nedavnom izjavom da „veronauka treba da se učini obaveznim predmetom“ pokazao svoje elementarno nepoznavanje Ustava Republike Srbije. Podsećamo građane i vlasti Republike Srbije da je Ustavom, dakle, najvišim pravnim aktom, naša država definisana kao sekularna, tj. odvojena od crkava. Samim tim, veronauci je mesto pri verskoj ustanovi, a nikako u školi sekularne države.

Imajući to u vidu, već je i sâmo vraćanje veronauke u državne škole vrlo problematično. Ako je, kako vladika bački navodi, veronauka i bila... (Ceo tekst)

SAOPŠTENJE POVODOM SASTANKA PREMIJERA VUČIĆA I PATRIJARHA IRINEJA

Grupa „Ateisti za sekularno društvo“ u okviru Pokreta za prosvećeno društvo smatra da je današnji sastanak predsednika Vlade Srbije i njegovih saradnika s patrijarhom Srpske pravoslavne crkve, na kome su bila razmatrana pitanja iz oblasti državne politike, suprotan načelima Ustava, kojim se garantuje svetovnost države, i to, pre svega, članu 11, koji kaže da su crkve i verske zajednice odvojene od države.

Odluka premijera da se, kao predstavnik izvršne vlasti, konsultuje s verskim poglavarom jedne od priznatih crkava u našoj zemlji, direktno... (Ceo tekst)

SAOPŠTENJE POVODOM SUSRETA IRINEJA I GORANA VESIĆA

Još jednom je vlast grada Beograda pokazala da nema nameru da poštuje Ustav Republike Srbije i jasno nam stavila do znanja da je sekularnost samo mrtvo slovo na papiru, kao i da je SPC važan saigrač u politikantskim igrama državnih činovnika.

Nakon Upravnog odbora RRA i Etičke komisije Kliničkog centra, došao je red na još jednu poziciju za sveznajuće popove – mesto u Upravnom odboru Fondacije za mlade talente. Postavljamo pitanje – kakva je stručnost... (Ceo tekst)

POVODOM INICIJATIVE ZA PREMEŠTANJE URNE NIKOLE TESLE

Pokret za prosvećeno društvo skreće pažnju javnosti na najnoviji primer flagrantnog i skandaloznog kršenja ustavom zagarantovane sekularnosti u Srbiji. Ovog puta, saznali smo da je pred naletima crkvene propagande popustio predsednik Skupštine grada Beograda Nikola Nikodijević. Mladi pravnik, naime, javno je priznao da je podržao iracionalnu inicijativu o premeštanju urne sa pepelom jednog od najvećih pronalazača koje je čovečanstvo imalo, Nikole Tesle. Kao razlog podrške naveo je ničim potkrepljenu uvredljivu tvrdnju patrijarha SPC... (Ceo tekst)

CRKVA OKUPIRALA DRŽAVU

Za koga radi ministar Gašić?

Nastavlja se dodvoravanje ministarstava i javnih preduzeća Srpskoj pravoslavnoj crkvi, uz nenamensko trošenje novca građana.

Po ko zna koji put, država i njeni organi ozbiljno ugrožavaju građanski i sekularni karakter Republike Srbije garantovan Ustavom.

Vođeni sakupljanjem političkih poena i smirivanjem nečiste savesti, ministar Gašić i Ministarstvo odbrane su... (Ceo tekst)

SVE VIŠE KRSTOVA, SVE MANJE LJUDI

U jeku budžetske štednje, u toku opravdanog štrajka nastavnika, usred Ustavom proklamovane sekularne Srbije, u Valjevu se diže krst od zajedničkog novca vernika i nevernika!

Nakon što je u opštem siromaštvu povećala budžetska izdvajanja za crkve, naša država se ne libi upotrebe policije i vojske – koje takođe plaćaju poreski obveznici – da bi postavila krst kao izraz... (Ceo tekst)

ŠKOLSKA SLAVA ZA SVE ILI SAMO ZA PRAVOSLAVNE?

I ove godine 27. januara preti nam još jedno masovno kršenje načela sekularnosti u obrazovnim institucijama Republike Srbije. Kao što je poznato, tog dana se obeležava Sveti Sava kao školska slava (odnedavno i kao Dan duhovnosti). Poslednjih godina, u školskoj proslavi aktivno, molitvama i neumesnim propovedima, te izvođenjem religijskih obreda, učestvuju sveštenici Srpske pravoslavne crkve, čime se dodatno... (Ceo tekst)

PROTEST ZBOG BOŽIČNE PORUKE PREDSEDNIKA TOMISLAVA NIKOLIĆA

Čestitamo pravoslavnima Božić i protestujemo zbog nedopustive zloupotrebe ovog hrišćanskog praznika, kršenja Ustava Republike Srbije i obesmišljavanja funkcije predsednika Republike Srbije.

Povodom Božića, predsednik Nikolić je uneo ritualno drvo – badnjak u javnu zgradu sekularne Republike Srbije i organizovao verski obred koji je izvelo svešteno lice. Potom, predsednik Nikolić je uputio... (Ceo tekst)

Miodrag Ribić i Aleksandar Milojkov u radio-emisiji „Povišen ton“ Beograda 202

Tribina u Kraljevu, 29.7.2015:
„Sekularnost u Ustavu, teokratija u praksi“

Šta vole ateisti?