Veronauka

14 razloga zašto vratiti versku nastavu u crkve

Zbog kršenja ljudskih prava i drugih pravnih razloga

01.

Zato što je Republika Srbija svetovna država po članu 11. Ustava, a verska nastava nameće religiozni pogled na svet u školi koja je javna ustanova.

02.

Zato što nisu svi religiozni.

03.

Zato što istu školu pohađaju pripadnici različitih veroispovesti.

04.

Zato što sugeriše učenicima poželjan pogled na svet pre nego što postanu pravno i intelektualno sposobni za slobodan izbor.

05.

Zato što je religija ideologija, a nametanje jedne ideologije poništava pravo pojedinca na slobodan izbor.

Zbog obrazovnih, vaspitnih i razvojno-psiholoških razloga

06.

Zato što prosvetni sistem ne sme da favorizuje ni jedan pogled na svet koji nema racionalnu i naučnu osnovu.

07.

Zato što sadržaji verske nastave podstiču verovanje u religijske dogme, što je u suprotnosti sa razvojem kritičkog mišljenja kod učenika.

08.

Zato što su religijski motivi svetih knjiga međusobno kontradiktorni, pa unose konfuziju u dečju psihu.

09.

Zato što je apstraktno mišljenje nedovoljno razvijeno kod većine učenika, pa se simbolički i alegorijski religiozni motivi prihvataju doslovno.

10.

Zato što je versko kosmogonijsko učenje suprotstavljeno naučnim saznanjima u predmetima fizika, hemija, geografija.

11.

Zato što je versko učenje o nastanku čoveka konfrontirano sadržajima iz predmeta biologija.

Zbog organizacionih i ekonomskih razloga

12.

Zato što se verska nastava finansira iz budžeta koji pripada svim građanima Republike Srbije.

13.

Zato što je prirodno mesto verske nastave u religijskoj, a ne u javnoj obrazovnoj ustanovi.

14.

Zato što brojni predmeti bespotrebno opterećuju i učenike i škole, koje su onemogućene da naprave i realizuju pedagoški zasnovan raspored časova.